STUL:n työmarkkinaryhmä: AT 4/2022; KELA:n maksaman tartuntatautipäivärahan väliaikaiset muutokset ajalla 1.1.2022 – 30.6.2022 sekä samaa ajanjaksoa koskeva vuosilomalain väliaikainen muutos
Tartuntatautipäivärahan maksuedellytykset ovat helpottuneet 28.2.2022 voimaan tulleiden väliaikaisten säädösmuutosten seurauksena.
Tartuntatautilääkärin tekemää erityspäätöstä ei tarvita tartuntatautipäivärahan saamiseksi, jos työntekijän koronavirustartunnasta aiheutuva työstä poissaolo on alkanut ajalla 1.1.2022 – 30.6.2022.
Väliaikaisten säännösten mukaan koronavirustartunnan saaneen työntekijän tartuntatautipäivärahahakemuksen liitteeksi vaadittavan todistuksen voi antaa lääkärin lisäksi myös sairaanhoitaja tai terveydenhoitaja, mikäli työntekijän covid-19-tartunnan olemassaolo on todettu luotettavasti laboratoriotestillä (PCR- tai antigeenitesti).
Todistuksesta tulee ilmetä, että covid-19-tartunnan olemassaolo on todettu luotettavasti laboratoriotestillä eikä työntekijän ansiotyöhön osallistuminen ole suositeltavaa tartunnan leviämisen riskin takia. Todistuksesta tulee ilmetä myös ajanjakso, jolla ansiotyöhön osallistuminen ei ole suositeltavaa.
Jos työntekijän koronavirussairaus ja työkyvyttömyys jatkuu edellisessä kappaleessa mainitun todistuksen osoittaman ajanjakson jälkeen, KELA maksaa ylimenevältä työkyvyttömyysajalta normaalien periaatteiden mukaan määräytyvän sairausvakuutuslain mukaisen päivärahan.
Tartuntatautipäiväraha maksetaan työnantajalle siltä osin kuin työntekijällä on ollut työsuhteen perusteella oikeus ansionmenetyksen korvaukseen ajalta, jonka hän on poissa työstä.
Jos koronavirustartunnasta aiheutunut työstä poissaolo on alkanut ajalla 1.1.2022 – 30.6.2022, on tartuntatautipäivärahan hakuaika pituudeltaan kuusi (6) kuukautta työstä poissalon alkamisesta.
Muulloin alkaneiden / alkavien työstä poissaolojen osalta tartuntatautipäivärahan hakuaika on kaksi (2) kuukautta. Normaalia sairausvakuutuslain mukaista päivärahaa haettaessa tulee myös aina noudatettavaksi kahden (2) kuukauden hakuaika.
Vuosilomalakiin tehdyn väliaikaisen muutoksen mukaan vuosiloman ansainnassa uutta vuosilomaa kerryttävänä työssäolon veroisena aikana pidetään päiviä, jolloin työntekijä on työsuhteen kestäessä estynyt tekemästä työtä tartuntatautipäivärahaan oikeuttavan sairausvakuutuslain 8 luvun 1 a §:n 4 momentissa tarkoitetun koronavirustartunnan vuoksi.
Lähemmät tiedot väliaikaisista säädösmuutoksista löydät STTA:n ajankohtaistiedotteesta AT 4/2022.
Lisätiedot: STUL:n työsuhdeasiain neuvonta, tyosuhdeasiat@stul.fi , puhelin 09 547 610.
Koronavapaata kevättä!
Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto, työmarkkinaosasto
Esa Larsén
Johtaja, työmarkkina- ja lakiasiat
Puhelin 041 453 4075